Smečka psů hyenovitých Ondry Prosického

6. 5. 2021 - Pikitia

Ondra Prosický patří jednoznačně mezi naše nejlepší fotografy přírody. Umí fotografie nejen ulovit, ale také o nich skvěle vypráví a předává své zkušenosti dál. O to větší jsem měl radost, když mi napsal, že je na čase vyzkoušet, co umí naše studio Pikitia.

S Ondrou jsme se potkali před mnoha lety na workshopu focení zvířat, který pořádal Rosťa Stach. Pamatuji si jako dnes, jak jsme celou cestu zpátky prokecali o focení i o životě. Od té doby jsme spolu fotili kolibříky v Kostarice či Ekvádoru, lovili polární záře na Islandu, objevovali krásná zákoutí Toskánska a prožili další fotografická dobrodružství.

Ondra si k vytištění vybral fotografii smečky psů hyenovitých. O jejím vzniku napsal na svých stránkách poutavý článek, který si můžete přečíst tady: Pes hyenovitý, lov smečky pomalovaných vlků.

Fotografie je určena do interiéru, kde má nahradit stávající obraz na plátně. Proto bylo jasné, jakým směrem půjdeme. Námi používané a dobře vyzkoušené plátno Hahnemühle Art Canvas Smooth tento motiv hravě zvládne. Protože je Ondra známý perfekcionista, vytiskli jsme 35 cm široký testovací proužek, aby viděl nejnáročnější část fotografie a hlavně si mohl zkontrolovat doostření.

Kontrolní návštěva dopadla dobře a my se tak mohli pustit do vlastní realizace.

 

 

Domluvili jsme se na velikosti 80 x 120 centimetrů. Aby obraz na stěně pěkně vypadal, používáme standardně tzv. zrcadlení okrajů, kdy motiv plynule přechází i na boční hrany, a není tak nutné ořezávat fotografii. Je to z našeho pohledu i jednodušší pro komunikaci. Stačí nám poslat fotografii tak jak je a o zbytek se sám postará tiskový software.

 

 

Vytištěnou fotografii jsme nechali 24 hodin pěkně vyschnout a pak ji napnuli na dřevěný napínací rám, opatřili háčkem pro zavěšení (normálně dáváme dva, ale Ondra chtěl jen jeden :), pořádně zkontrolovali a pak se jen těšili, až Ondra dorazí.

Co vám budeme povídat. Je radost vidět fotografa, jak si nadšeně prohlíží vlastní vytištěnou fotku.

 

 

Jestli máte rádi přírodu, tak určitě zavítejte na stránky Ondry Prosického, kde se o ní nejen hodně dočtete, ale pokocháte se i pohledem na skvělé fotky.