Na návštěvě v Hahnemühle - za tajemstvím špičkových papírů

19. 10. 2023 - Pikitia

Papír… Přes všechnu tu digitalizaci je i tak naší každodenní součástí. Bereme jej do ruky a vnímáme jeho povrch, sílu či třeba vůni. Stále je nositelem velké části informací, přes které vnímáme svět. 

Ve fotografii nám dává možnost podělit se o zážitek. A to nejen vizuální, ale i hmatový, když vezmeme fotografii do ruky. A to je to, co nás v Pikitia baví. Pomocí výběru správného papíru nebo plátna podpořit autorský záměr a posunout jej na co nejvyšší úroveň.

Měl jsem velkou radost, že naše studio bylo vybráno do malé skupiny tiskařů, která se díky péči společnosti FOMEI - místního zastoupení Hahnemühle, mohla podívat do centrály této papírenské legendy a nahlédnout trochu pod pokličku toho, jak se rodí jejich špičkové umělecké papíry.

Ústředí Hahnemühle sídlí v malé vesnici Relliehausen na kraji města Dassel v Dolní Sasku. Toto umístění není náhodné, protože už v roce 1584 obdržel místní mistr Merten Spieß koncesi na zřízení papírny a od té doby se zde vyrábí papír. 

Mnoho staletí se zde vyráběl klasický ruční papír, ke kterému se později začal přidávat i papír umělecký a vysoce kvalitní filtrační. Ostatně na umělecké papíry od Hahnemühle tvořil svá díla například Salvador Dalí nebo se na ně tiskla limitovaná edice díla Pabla Picassa.

Od našich průvodců jsme se dozvěděli, že jméno Hahnemühle je odvozeno od starého německého výrazu pro mlýn - Mühle, který byl kdysi v provozu na břehu řeky Ilme, která protéká nedalekým městem Dassel.

Vraťme se ale k papírům. Pro nás tiskaře je zajímavější kolekce Digital FineArt papírů, která se začala rodit koncem devadesátých let. Cílem bylo přenést kvalitu a jedinečnost uměleckých papírů do světa inkoustového tisku, a nabídnout tak fotografům bohaté možnosti, jak dostat svá díla na papír v maximální kvalitě a dlouhodobé stálosti.

Digital FineArt kolekce od Hahnemühle má za sebou mnoho různých ocenění, ale myslím si, že nejcenější je celosvětová důvěra fotografů, kurátorů a muzeí v některé jejich papíry, které se často berou jako etalon kvality.

Vraťme se ale na okraj města Dassel a pojďme se podívat, jak to v Hahnemühle vypadá.

V útulném malém areálu se nachází velký venkovní sklad na vstupní suroviny.

Byli jsme se podívat i ve skladu bubnů, které utváří díky své povrchové síťové struktuře jedinečný vzhled každého papíru.

Toto je varna, kde se v obřích nerezových kádích vaří smícháním všech surovin a vody tekutá směs, taková polévka, ze které následně vzniká papír.

Z každé kádě je možné směs dopravit k papírenskému stroji, kde běží v nekonečné smyčce pás, na který vybraný speciální buben nanáší vrstvu papíru.

Zde je vidět z velké části ponořený buben. Jeho síťová struktura zajistí odvod přebytečné vody i požadovaný vzhled povrchu papíru, který se otiskne na nekonečný pás.

Celý další proces už je jen o vysušení. Na konci z linky sjíždí buď archy papíru a nebo se namotávají velké "jumbo" role.

Role je možné dále automaticky nařezat na menší nebo řezat na přesné archy papírů.

Nakonec se vše zabalí a frčí k nám.

Bylo fascinují vidět celý proces výroby uměleckého papíru a ještě k tomu v místě, které má tak dlouhou historii a tradici.

Děkuji týmu FOMEI, že jsem mohl být u toho.